Urholkade pensionsfonder

 

Idag kom nyheten att Moderaterna KU-anmäler Magdalena Andersson för hennes agerande som finansminister 2021. Det handlar om Northvolt och att våra pensionspengar, närmare bestämt 6 miljarder ur AP 1-4 spelats bort på Northvolt. 

Det är ett mycket bra initiativ, för den här gången ska Socialdemokraterna inte kunna skylla ifrån sig. 

 

Som ni vet drog jag igång granskningen av Northvolt genom en serie inlägg hösten 2022, och efter det hakade Affärsvärlden på som första traditonella media några månader senare. En av sakerna jag skrev om var just att våra pensionspengar investerats i start up-företaget som batteri-Jesus med stor framgång sålt in som Sveriges viktigaste framtids-företag. 

Att investeringen dock ens var möjlig stavas Miljöpartiet.

Sex miljarder har nu gått upp i rök bara för att miljönissarna de senaste decenniet riktat in sig på området finans. Steg för steg har tagits för att komma åt de så åtråvärda pensionspengarna, bland annat genom nya riktlinjer för investeringar där fonderna förbjöds att investera i fossila branschen och vapen. Trots att pensionsfondernas enda uppgift borde vara att få pengarna till pensionerna att växa maximalt. 

Trenden inom klimat- och miljörörelsen har från 2010-talet och framåt varit just finansbranschen och i alla länder har saker som Fair Finance och andra påstådda konsument-föreningar vuxit upp, inte sällan finansierade av…….just det ja, bidrag från staten. Miljörörelsen förstod sent omsider att bara stå med plakat och göra egna protester genom att äta veganskt inte orsakar någon verklig förändring och pengar är viktigt. 

Detta är skälet varför MP krävde att få posten finansmarknadsminister i förhandlingarna mellan dem och S och att självaste språkröret Per Bolund tog den posten – siktet var redan då inställt på AP-fonderna. 

När de fått igenom ändringar som förbjöd dem att investera i fossila branschen fattades en serie beslut som alla syftade till samma sak – luckra upp de stränga investeringsreglerna kring våra pensioner så att kassakistan öppnade sig för S och MP att spela bort våra pengar på ideologiska hjärteprojekt.

Ofattbart att oppositionen inte protesterade då tycker jag men bra att de nu i regeringsställning i alla fall gör något åt saken. Och en sak man ska göra förutom KU-anmälan, som mest är symbolik, är att backa alla beslut de fattade. 

Specifikt är det den här lagrådsremissen man ska leta upp och sedan lägga en ny, som återställer ordningen. 

 

 

De nya reglerna har bara funnits sedan 2019 och man har 177 mandat i riksdagen så det vore den enklaste saken i världen att utan någon som helst utredning bara lägga en ny proposition och det man ska ändra är att återgå till förbudet för AP-fonderna att investera i bolag som inte är börsnoterade. Det hade stoppat investeringar i såväl Northvolt som andra gröna bubble-företag och vi hade inte suttit med minus 6 miljarder för att Magdalena Andersson och Per Bolund var charmade av Peter Carlsson och såg stor möjlighet att själva tjäna väljare på kuppen. 

AP-fondernas egna onoterade riskkapitalbolag 4 to 1 Investments skapades enbart för att ge just Northvolt pengar. Att även förbjuda fondbolagen att äga och förvalta onoterade bolag är också en återgång till reglerna innan. 

Våra pensioner är inte en lekstuga för klåfingriga vänster-politiker med klimatledar-ambitioner utan de omgärdas av strikta regler av ett enda skäl – det är pensionärernas pengar och inte statens. 

Att ens förra regeringen fick införa de här förändringarna utan debatt och utan att riksdagen röstade ner, för Liberalerna och Centerpartiet hade den makten, är något som också borde anmälas om det fanns någonstans att anmäla. Men jag hoppas verkligen att regeringen har långt gångna planer på att inte stanna vid en simpel KU-anmälan utan också lägga skarpa lagförslag som återgår till den gamla ordningen, där pensionsfondernas enda uppgift är att maximera pensionerna.

Liked it? Take a second to support Rebecca Weidmo Uvell on Patreon!
Become a patron at Patreon!
This content is available exclusively to members of Rebecca's Patreon at $5 or more.