När S äntligen erkände maktbasen

 

Det brukar heta att folkbildningen, media etc inte alls är vänster och alla som påstår det är Donald Trump. Jag som granskat vänstern i över ett decennium nu vet att det är så men sossarna har aldrig någonsin medgivit den stora maktstruktur byggt på skattemedel som de byggt upp och som syftar till att medelst skattepengar bedriva lobbying åt dem. 

Bistånd, en uppsjö föreningar, studieförbund, fackförbund, media och folkhögskolor. Alla är de del av sossarnas stora maktbas, men de har aldrig någonsin erkänt detta. Den som kritiserat systemet har hatat folkbildning, fack etc. 

Döm av min förvåning när Anders Lindberg, förste dyngspridare inom de socialdemokratiska medietrupperna vars roll är att skriva vad som helst, erkänner allt. Bladet ledare är en slags trollfabrik vars syfte är att irritera högern så att de pratar om deras texter istället för att syna vänsterns senaste påhitt. Jag har framgångsrikt ignorerat honom i flera år men idag gjorde hans text mig glad. 

För i den erkänner han utan omsvep det jag påtalat så länge – att media, facken, studieförbund och föreningar alla är sossarnas. 

Rubriken är en troll-rubrik såklart, där han påstår att vi i högern finansieras i princip kriminellt. Men ingen nivå är ju för låg för Lindberg. 

 

 

Men ignorerar man det där kommer det intressanta. Först upprepar han påstående att regeringen ”slår sönder” oppositionspartiets verksamhet. 

Alla partier lever på enbart presstöd, utom de få kronor som doneras. Centerpartiet har en del kapitalinkomster också eftersom de sålde sina tidningar. Detta är en demokratisk ordning och rättvist och transparent som anstår just en demokrati. 

Men sossarna har som bekant enorma intäkter vid sidan om detta system – lotteri och stora bidrag från fackmedlemmarnas medlemsavgifter de inte får bestämma om själva. 

Ledningarna ger varje år bort många miljoner till partiet. 

Lindberg börjar med att medge att medierna till stor del driver vänsteragenda, eftersom det mediestöd som hans egen regering införde ”kommer leda till en våg av nedläggningar”. SVT som brukar vara sossarna trogna enligt Lindberg ”kritiserar inte längre regeringen”.  Folkbildningen är också sossar och eftersom man nu skärpt reglerna på grund av fusk bidrar detta också till attacken mot sossarna. 

Allt detta är ju exempel på hur regeringen vill ”defund” sossarna, ta deras makt och pengar. 

 

 

Artikeln är unik i att den erkänner hur vänstern är uppbyggd, äntligen.

Sossarna har ägnat 100 år åt att bygga ett spindelnät av makt över svenskarna, peaken var på 80-talet när de stal landets företag via löntagarfonderna. Efter detta och tvångsanslutningen mellan LO och S slutade 1991 har maktbasen försvunnit från enorma nivåer, där de ägde varje del av en svensks liv från vaggan till graven. 

Men fokus flyttade då till föreningar, studieförbund, folkhögskolor, universitet, media. 

Detta erkänner nu Lindberg utan omsvep, vilket borde motivera varje högerregering och alla partier till höger att fortsätta gå med kvasten. Att sossarna en gång gett en förening bidrag för att de driver opinion för deras frågor är nämligen inte en garanti för att få göra det i livstid, som de låtsas. Allt är ett politiskt beslut bort. 

Jag hoppas biståndet verkligen rivs ner för att byggas upp i en sund struktur utan alla dessa miljarder som gått till vänsterföreningar i Sverige, och inte minst till deras egna organisationer, som WeEffect, Fairtrade, Olof Palme Center etc. 

Anledningen till Lindbergs utbrott i rubriken där han anklagar högern för kriminell verksamhet är förstås lotterierna, men också en tunn koka-soppa-på-en-spik-rapport torpedsmedjan Tiden släppt precis.

Den plockar jag isär i ett annat inlägg, för jag har väl aldrig sett något så uselt i form av ”avslöjande”. Som man känner sig själv känner man andra, sossarna har ett myller av hemliga finansiärer som de aldrig någonsin redovisar. Mycket kommer från statliga bidrag via olika myndigheter, mycket göms i hemliga föreningar. 

Jag har granskat exakt hur sossarna förstörde högerns finansiering i två delar, som jag verkligen rekommenderar alla att läsa.

När de efter 15 års av öppet lobbyarbete i media, och med hjälp av vänstern i media, fick med sig Nya sosseälskande Moderaterna så stängdes dörren för alltid för företag och privatpersoner att anonymt donera pengar till högern. 

Del 1

Del 2

Det är nog dags att uppdatera och kolla i arkiven på alla granskningar jag gjort för att kartlägga sossarnas enorma och hemliga finansieringsapparat och allt som ingår i deras otroliga maktbas lobbyingmässigt. 

 

Liked it? Take a second to support Rebecca Weidmo Uvell on Patreon!
Become a patron at Patreon!
This content is available exclusively to members of Rebecca's Patreon at $5 or more.