Ingen kan säga att svensk politik och ju mer olika vänsterlobbyister pushar valresultatet, att de ”faktiskt har 176-173”, desto mer tilltar desperationen. För det finns absolut vissa scenarier som skulle leda till en högerregering.
Det var både väntat och oväntat att Vänsterpartiet skulle demonstrera sin makt direkt. För Arga Andersson gör som sossar alltid gjort – hon tycker att S är det enda parti som räknas och att alla andra partiers uppgift är att stödja dem. Alltså förhandlade hon inte ens med sin sida om det här med talmannen, hon bara utgick rent krasst att de skulle skänka bort sina röster till hennes talmanskandidat.
Som man brukar säga, personer som själv säger att de är roliga är de tråkigaste på festen och säger du att du är en stenhård förhandlare är du med låg sannolikhet just detta. Andersson påstådda storhet fortsätter att falla.
Varför i hela friden ska ett parti vars hela livsuppgift nu är att bevisa att de inte är en dörrmatta inleda mandatperioden med att lägga sig på golvet?
Något som varit fullständigt klart hela 2026 är ju att Vänsterpartiets projekt inte är regeringsmakten nu utan att bryta cirkeln av att varje val hoppas att bli inbjudna, sedan tvingas skänka sina mandat som slavmandat till Maktpartiet fyra år för att nästa val börja om cirkeln som en politisk bulimiker.
Jag brukar ha rätt lätt att försöka mig på att gissa politiska situationer men precis som de flesta upplever är det synnerligen svårt den här gången. Vem kommer att ge sig? Efter denna manöver på det röda schackbrädet blev det ändå någon millimeter lättare. Det var också väldigt roligt att se Anderssons återhållna ilska på pressträffen när hon kastade in handduken för första gången denna mandatperiod, men inte den sista.
Just nu är det för mig någon procents övervikt åt ett vägval.
Kristersson kommer uppenbarligen få ta över sonderingen men det är lätt att se att Centerpartiet ger honom kalla handen direkt och bollen går därmed tillbaka till Andersson. Och detta leder oss till att det just nu kommer fortsätta så.
Under Murres ledning i Centerpartiet fanns nämligen inga röda linjer mot Vänsterpartiet, det är något Bettan själv krävt, eller åtminstone något ledningen för Centerpartiet sett sig tvungna att skaffa sig av trovärdighetsskäl i partiledardebatter i valrörelsen. Man ville inte stå i TV live och tvingas konfronteras med den ologiska ståndpunkten att ett ytterkantsparti ändå är rimligt. Skälet är enklare än man kan tro – cirka 75 % av deras väljare hatar inte Vänsterpartiet som de hatar Sverigedemokraterna. Men samtliga inklusive partiledaren själv har SD-Tourettes.
Nu har de säkrat både dessa väljare och de förblindade naiva liberaler som på riktigt trodde att de röstade på ett högerparti för att deras partiprogram avslöjar det kommer se sig blåsta. Partiet måste steka några väljare och kommer, när det kokar ner till det, att välja att steka liberalerna.
Jag tror att S kommer tvingas vika ner sig till slut och att regeringen kommer bestå av S, V och MP.
När V tvingas acceptera helt meningslösa ministerposter, och betydligt färre men kommer vara nöjda med det. Vi ska inte glömma att Socialdemokraterna ju är ett parti som går till val på att de ska ha makt, inte på sakpolitik. Valet 2022 hade de inte ett enda politiskt förslag. Istället försökte de kränga Andersson som en svensk presidentkandidat och fokuserade på merch med hennes ansikte på, som tuffa canvasväskor och tischor med hennes stiliserade ansikte.
Till syvende och sist struntar S i innehåll, de vill vara statsminister och ha utnämningsmakten. Och enda vägen dit är, genom förnedring, via Vänsterpartiet och då kommer längtan efter makten ta dem dit även om de blir bruna om händerna på vägen dit av alla eftergifter.
Centerpartiet kommer dock ha mycket svårt att sitta i regeringen med Vänsterpartiet, där är ännu en röd linje och gissningsvis trycker de till slut gult till Andersson och hennes S, V, MP-regering.
Om inte Valnämnden hinner före och utlyser nyval i Dalarna för riksdagen och för kommun och region i Borlänge. För då kan ett utjämningsmandat försvinna och det andra mandatet skulle kunna skifta också.
C kommer givetvis hålla skenet uppe så länge det går, men till slut måste de undvika extraval och då tvingas de välja – V eller SD? Valet kommer falla på V, tror jag. Helt enkelt för att de sluppit välja tidigare men alltid tyckt att kommunister ändå är bättre än Sverigedemokrater.
OM det går ända hit och Andersson efter sju svåra år och sju sorters kakor lyckas få ihop en regering har riksdagen nog ändå redan röstat om budget och den budgeten är Moderaternas, som Tidö ställer sig bakom. Regeringens budget får inte vara annat än förvaltande men partierna har rätt att lägga egna budgetmotioner så faller regeringens budget kan Tidö sedan bestämma sig för att rösta på Moderaternas budget som de fått förhandla.
Landet regeras då oavsett ny regering på en högerbudget hela 2027. Som det gjorde Stefan Löfvens andra mandatperiod men även Anderssons första halvår som statsminister. Jag vet att hon sagt att hon avgår om detta händer men varför ska V rösta på en budget de inte förhandlat själva? Det gäller även C. Och chansen att vi har en regering i slutet av november är nog nära noll.
Svårigheterna försvinner dock inte om man lyckas enas om en regering. Med ett Centerpartiet som står utanför regering likt SD gjorde nyss kommer denna regering att dikteras av just C och deras vilja. De kommer vilja ha bra betalt för att de gav sig. Inte så att de kommer få igenom särskilt mycket liberal politik men de kommer åtminstone kunna blocka de särskilt galna förslagen. Blockpolitik när den blir bokstavlig.
Karensavdraget kommer inte avskaffas i sin helhet, någon miljardärsskatt införs inte och friskolorna stannar.
Fyra år av att blocka vänstern och det enda man kan enas om är klimatpolitiken och öppna gränser, en eftergift S måste ge alla tre samarbetspartier, kommer därmed bli ett faktum. Att C dessutom skulle rösta på någon annan budget än sin egen är en lågoddsare, då måste C förhandla på samma nivå som SD och det tror jag ingen tror att de kommer klara av eftersom partierna står så oändligt långt ifrån varandra just när det gäller ekonomi.
Ju längre den när processen desto mer avslöjar sig Andersson vara fejk. Hon är inte statsmannamässig, hennes popularitet är kraftigt överskattad och hon klarar inte av pressen det krävs utan att ta till barnsligheter som att ge upp eller hota med att avgå.
Faller valresultatet nu av någon av alla förundersökningar har vi förstås ett annat läge och gällande siffror om 176-173 står sig inte. Men just en skiftning där kan verkligen kommer tidigare, för somaliern i Borlänge som tagit ledigt första veckorna på nya jobbet, kommer kanske bli den första vilden. Det skulle leda till 175-173 och ett icke existerande kvittningssystem skulle dessutom leda till att samtliga ledamöter måste vara på plats.
Under tiden får vi alla fortsätta poppa popcorn och följa händelserna i EUs just nu mesta bananrepublik när det kommer till val och regeringsbildning
