Våldtäktsdebatten måste startas om

 

För tio år sedan exakt, över julhelgerna i Tyskland skedde något avskyvärt och nytt – massövergrepp mot kvinnor från muslimska män som i huvudsak utförde dem i grupp, i folksamlingar och riktade in sig på tyska kvinnor. Det blev en stor debatt i då migrationsvändliga Tyskland, och lite grann i Sverige. 

600 kvinnor och 400 i Hamburg anmälde övergrepp. 

 

 

Många män visade sig inte bara ha utländsk bakgrund och från Mellanöstern och muslimska delar av Afrika, utan de hade i stor omfattning befunnit sig i Tyskland något år bara. Över 1 200 kvinnor drabbades. 

I Sverige diskuterade vi fortfarande att om man pratar med en Sverigedemokrat är man nazist men övergreppen i Köln öppnade lite dörren på glänt. Så även här kunde vi i alla fall liten utsträckning börja belysa hur sexövergrepp och rena våldtäkter ökat explosionsartat.

Pendeln svänger fort i Sverige och det gynnar vänstern, för nu låtsas ju framför allt Socialdemokrater att man alltid varit för dagens syn på invandring. Men de problem som uppstått redan då på grund av den fick man inte prata om. Verkligen inte. 

Köln-händelsen öppnade alltså en debatt, men som sedan ebbade ut tyvärr. Ett tyst svek mot alla kvinnor som drabbats av den flodvåg av sexualbrott i Sverige fick lite upprättelse. Men sedan dog debatten. 

Som ni kan se på diagrammet från Brå nedan är det en mycket tydlig ökning, och en permanent högre nivå. 

 

 

Vi har haft hög invandring många år men den började bli mycket stor just kring 2010 och framåt, och det vällde in framför allt unga män från Syrien, Irak, Iran, Afghanistan och andra länder där folk passade på att ta sig till EU när så många redan var på gång. 

En helt ny brottskategori uppstod också i kölvattnen – våldtäkt mot män. 

Det har funnits tidigare men framför allt rört homosexuella relationer tidigare och varit mycket få. I spåren av migrationen började fall där män våldtagits av okända män och som överfall bli kända i media. Väldigt ofta var förövarna afghaner, men det har inte studerats av Brå. 

År 2021 anmälde 282 män att de våldtagits, vilket var 151 fler anmälningar. En ökning med 114 % på tio år. Ökad anmälningsbenägenhet kan inte förklara den ökningen. 

 

 

En söndagsmorgon 2020 gick en person förbi Norra kyrkogården och såg två avklädda tonårskillar springa blodiga han ringde polisen och två unga vuxna anhölls. De dömdes sedan till bland annat grov våldtäkt. 18-åringen och 21-åringen var båda muslimer från förorter i Stockholm. De hade förgripit sig på killar tidigare. 

Eftersom sossarna styrde blev straffen ett skämt för 18-åringen, som fick 5,5 år. Han är alltså redan ute eftersom man släppte folk 2/3-delar av tiden.  

 

 

 

Brå tvingades av opinionen att göra en enda ny rapport där gärningsmännens ursprung generellt undersöktes, efter det har inga sådana fördjupningar gjorts om något alls eftersom Brå styrs av vänster-aktivister till stor utsträckning. Den visade precis som den från 2005 en enorm överrepresentation just i brott mot person, som sexualbrott, rån, mord etc, för invandrade män och specifik män från MENA. 

Vad politiker förväntade sig när horder av lycksökande ekonomiska migranter väller in med medeltida värderingar och hat mot Sverige och svenskar är oklart. 

Det är ett enormt svek mot svenska kvinnor, men även unga killar, att de lät det hända. Och det pågår ju fortfarande trots att vi inte längre pratar om det. 

Som ni såg på Brå-diagrammet är det är permanent högre nivå, som inte bara kan förklaras med vänsteraktivistens favorit-förklaring ökad anmälningsbenägenhet (och Metoo som Brå vill göra gällande är enda förklaringarna). Även om den idiotiska samtyckeslagen lett till att helt vanliga ligg förvandlats till en killes mardröm när tjejen plötsligt bestämmer sig för att anmäla för att hon ångrade sig, lett till statistisk ökning också. 

En ny rapport som undersöker gärningsmännen och som givetvis gjorts av ett utländskt universitet konstaterar att vi har en av Europas högsta våldtäktssiffror per capita. 

 

 

Tyvärr studerar inte heller den rapporten gärningsmannens etnicitet eller födelseland men däremot konstaterar den att såväl killar födda i Sverige till två utlandsfödda föräldrar samt de som själva invandrat är mycket överrepresenterade vad gäller just våldtäkter. 

 

 

Sambandet mellan just utländsk bakgrund och våldtäktsdom är starkt, och eftersom vi nästan uteslutande har muslimer och afrikaner från Eritrea som stora invandrargrupper är det lätt att dra egna slutsatser. 

Män från MENA tycker att de har rätt att våldföra sig på kvinnor i Sverige, för att kulturkrocken är så stor och deras inställning till kvinnor är så låg. 

Rapporten konstaterar också att även efter justeringar av socioekonomisk bakgrund, droger etc så är ändå överrepresentationen stor. 

Framför allt män födda utanför Sverige och som varit här mindre än fem år och de som kommit hit som minst 15-åringar. 

 

 

Brå kommer alltid bortförklara den stora otryggheten kvinnor nu permanent fått leva med sedan vänstern öppnade dörrarna på vid gavel så alla studier som görs av andra är tacksamma. 

Den stora frågan är när justitieministern styr upp Brå och ser till att de får krav att själva studera alla slags gärningsmän och deras etniska bakgrund närmare så vi kvinnor få en tydlig bild av vilka dessa män verkligen är?

Liked it? Take a second to support Rebecca Weidmo Uvell on Patreon!
Become a patron at Patreon!
This content is available exclusively to members of Rebecca's Patreon at $5 or more.