Socialdemokraterna har ingen ny politik. Det kan vi konstatera efter deras kongress. Det ”nya” är gammal skåpmat och ”vinsterna” olika läger påstods sig få är halvmesyrer. Som den omtalade arbetstidsförkortningen som hurrades av Strandhäll trots att det landade i ingenting – LO ska driva frågan. För ingen vill ha det.
Men de höga tongångarna, det har de behållit för att in i valrörelsen låtsas en massa. De låtsas att de vill ha hårda tag i migrationen, när de går till val på att göra det lättare att komma hit och lättare att leva på andra. De låtsas också som att de vill integrera folk, när ingenting tyder på det eftersom de ju inte vill irritera sina kärnväljare – bidragstagande utlandsfödda och deras barn.
Jag tvivlar inte att socialisterna känner att de verkligen vill tvinga folk till saker. Det ligger i deras DNA, kolla hur alla socialistiska stater betett sig mot sina medborgare genom historien. Som sossarnas kompisar i DDR eller Sovjet.
De gick till val 2022 på att halvera närhetsprincipen och bussa barn från och till innerstaden, där barn i bättre områden skulle tvingas till kommunala skolor i dåliga områden.
Sedan dess har de ljugit om vad som står i den proposition de faktiskt la och alla kan läsa innantill. De älskar tvång, de är socialister.
Så när deras nye starke man i Göteborg, som var med att under dramatiska former avsätta Soffan Hermansson, pratar om ”blandning” ska man förstå att de menar verkligen det. Även om de fattade exakt noll beslut på den här kongressen betyder det inte att när de väl får makt, avstår.
Tvärtom, de gör massa saker när de har makt som inte står i partiprogrammet.
Jonas Attenius är namnet du ska lägga på minnet för han blev precis invald i Verkställande utskottet, som ska jämföras med Kinas kommunistiska partis ungefär. Det är så socialisterna styr sina partier, utanför kongresserna. Samtidigt som han blev ordinarie åkte Morgan Johansson och Ardalan Shekarabi ut och blev ersättare bara.
Attenius har gjort sig ett namn genom just tvångs-retorik – man ska tvinga folk att ”blandas” i integrationens namn.

Dels tänker de sig att de invandrare som kommer att komma ska förbjudas att placeras i utsatta områden av kommunerna som tvingas ta dem och att de som ändå flyttar dit ska bli av med bidraget. Men problemet är ju de som redan bor här. Här tänker sig sossarna att kommuner ska få lättare att tvinga till sig fastigheter genom förköpsrätt i villakvarter, riva vilka villor de helst får tag i för att sedan bygga hyresrätter där. Som visserligen kommer att kosta som alla nybyggda så att inga bidragstagare har råd med dem men ändå.
Attenius själv blandar sig dock gärna inte med invandrare för han bor i ett vitt övre medelklassområde på Hisingen med skärgårdskänsla fast ändå bra pendlingsmöjligheter, där villorna kostar närmare 7,5 miljoner kronor. Vilket för att vara i Göteborg är ett relativt högt pris. Bilden är på ett hus som sålts i närheten, inte hans.


Villorna har sjöutsikt och ligger på bekvämt avstånd från närmaste utsatta förort, en dröm för alla i övre medelklassen som inte vill bo i eller har råd att bosätta sig sydväst om Göteborg, där de dyraste villorna ligger. Ett område som inte direkt präglas av vare sig blandning eller invandrare.
Om Attenius vill blanda och det är lösningen, varför blandar han inte sin egen familj? Han kommer själv från Högsbo, som inte är ett trevligt område idag.
Men döttrarna 18 och 20 år har som synes placerats långt från blandningen.
Lawen Redar har också höga tongångar i ”blandningsfrågan” och gick ut i höstas med en retorik som inte matchats av faktisk politik. Även då pratades det om tvång och blandning, och stram migration. Nu går S till val på mer öppna gränser, mindre krav men hoten om tvång och blandning består.
Hon själv är också uppvuxen i ett utsatt områden men precis som Attenius så flyttade hon och nu blandar hon sig inte alls på Kungsholmen.
Jag utgår från att inte heller hon vill att hennes barn som hon medvetet undvikit att de ska få samma uppväxt som hon själv, ska tvångs-bussas ut till Rissne om närhetsprincipen raderas. Hela poängen med att bo i bland annat innerstan är att alla skolor är bra och man garanteras en plats. Och i Stockholm är innerstan längst från samtliga hål till förorter.

Lita på att sossarna verkligen önskar sig tvångs-blandning och att bussa barn kommer bli verklighet om de får makten.
Men de skulle aldrig erkänna det nu, före valet. Det sämsta beslutet de fattade 2022 var nog att lägga bussnings-propositionen som alltid nu finns kvar, istället för att vänta med den och bara smyga igenom den. Vips skulle de sedan bara kunna meddela väljarna att från nästa skol-år kommer närhetsprincipen och syskonförturen vara väck, politiken kommer gradera varje enskilt barn efter poäng på föräldrarnas utbildning, inkomst etc och sedan i integrationens namn i princip tvångs-hämta 7-8 åringar för att skicka dem med skolbussar.
På samma sätt som alla socialister själva är undantagna sitter de sedan i sina övre medelklass-reservat utan blandning men tvingar väljarna utstå kostnaden för alla oansvariga politiska beslut de någonsin fattat.
