Uppskattar du mitt arbete?
Jag är idag mer beroende av läsarintäkter och blir därför väldigt tacksam om du kan bidra till att bloggen kan leva kvar.
Bli en Patreon – välj valfri summa från 1 dollar per månad och ingen bindningstid
Köp min bok om hoten mot yttrandefriheten
Swish: 123 444 5847.
Bankgiro: 667-4758
Helt rätt och helt rätt att påtala att miljön, klimathoten et. al. är spikar att hänga hatten på eller kanske för det delen vrida filks intresse till spenderandet at, isammanhangen N.B., fikapengar….
…
MV´s budget 70 miljarder till knappt 150 000 årligen
UNHCR´s budget 70 miljarder till 70 miljoner årligen
…
den totala kostnaden netto och förvisso persistent för de hittils BUT är 300 miljarder årligen en hisnande summa och naturligtvis är det svårt att nagla fast den pekuniära summan då naturligtvis undanträngningar osv. osv. fördunklar bilden, naturligtvis för att dölja sanningen….
….
så både i det “lilla” och det stora påger en dränering av folket till förmån för spenderande på andra saker…..
Hej
Detta gäller ditt inlägg om klimatkliv. Det går ej att få upp hela sidan. Vid ett flertal tillfällen har detta hänt, då ämnet är olämpligt.
Vill bara rapportera detta
Mvh Anna Lallerstedt